عراق، ملاقات نماینده سازمان ملل با معترضان استان ذی قار، بیانیه دفتر مالکی درباره نامزد نخست وزیری

به گزارش وبلاگ یاهو، انتقاد عضو فراکسیون صادقون از برهم صالح، ملاقات نماینده سازمان ملل با معترضان استان ذی قار، بیانیه دفتر نوری المالکی درباره مسئله نامزد نخست وزیری و موضع گیری یک عضو جریان صدر درباره جانشین عبدالمهدی از جمله خبرهای مربوط به عراق است.

عراق، ملاقات نماینده سازمان ملل با معترضان استان ذی قار، بیانیه دفتر مالکی درباره نامزد نخست وزیری

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ یاهو به نقل از شبکه السومریه، جنین پلاسخارت نماینده سازمان ملل در عراق با نمایندگان معترضان استان ذی قار ملاقات کرد. معترضان در این ملاقات نامه ای به پلاسخارت دادند که دربرگیرنده سه خواسته آنها بوده است.

علاء الرکابی از نمایندگان مترضان ذی قار در صفحه خود در فضای مجازی نوشته است پس از آنکه دعوت نامه ای از دفتر نمایندگی سازمان ملل برای معین کردن ملاقات با خانم جنین پلاسخارت نماینده سازمان ملل در عراق دریافت کردیم، توانستیم با وی ملاقات نموده و نامه ای را تقدیم وی کنیم که دربرگیرنده اهداف انقلاب مسالمت آمیز ما و خشونت و تعداد قربانیان و خواسته های ما برای مرحله کنونی است.

وی در اشاره به عکسی که در صفحه خود قرار داده است، اضافه کرد این عکس مربوط به ورودی منتهی به دفتر نمایندگی سازمان ملل در منطقه الخضراء بغداد است، با خودروهای سازمان ملل وارد شدیم و با همان خودروها خارج شدیم.

الرکابی سه خواسته مهم معترضان در ذی قار را که در قالب نامه ای به نماینده سازمان ملل داده تا وی به نوبه خود تقدیم دبیرکل سازمان ملل کند ، به این توضیح اعلام نموده است : معرفی و تحویل مسئولان وقوع خشونت به دادگاه های بین المللی، فشار بر دولت عراق برای تسریع در اجرای خواسته های تظاهرات نمایندگان و پایبندی به زمان های معین شده در قانون اساسی، دخالت سازمان ملل برای دستیابی به راه حلی برای کاهش تنش و تقویت صلح و آشتی داخلی و ثبات در تمام عراق

بیانیه دفتر نوری المالکی درباره آخرین شرایط معرفی نامزد نخست وزیری

دفتر اطلاع رسانی نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون امروز آدینه در بیانیه ای هرگونه مخالفت مالکی با گزینه های مطرح شده برای تصدی نخست وزیری را تکذیب و تاکید نمود هنوز توافقی میان گروه های سیاسی درباره نامزد نخست وزیری به دست نیامده است.

در این بیانیه آمده است همزمان با اینکه ما قاطعانه خبرهای بعضی رسانه ها مبنی بر اعتراض آقای نوری المالکی به توافق گروه های سیاسی درباره یکی از آقایان نامزد نخست وزیری را تکذیب می کنیم، در عین حال تاکید می کنیم که تا کنون هیچ توافقی میان فراکسیون های سیاسی به دست نیامده و طرف های سیاسی همچنان در حال بحث و آنالیز شماری از نامزدها برای انتخاب بهترین نامزد هستند تا ماموریت نخست وزیری را برعهده بگیرد.

این بیانیه آورده است : بار دیگر تاکید می کنیم که ما از نامزد خاصی حمایت ننموده ایم و همانطور که قبلا اعلام نموده ایم، معتقدیم که ضرورت دارد نامزد تصدی نخست وزیری از ویژگی هایی برخوردار باشد که با ماهیت ماموریت و مرحله تناسب داشته باشد، ویژگی هایی همچون شایستگی و استقلال در تصمیم گیری و اینکه از هیچ طرف سیاسی داخلی یا خارجی تبعیت نکند و قدرتمند و حامی وحدت و حاکمیت کشور باشد، ویژگی هایی که از سوی مرجعیت اعلام شده و از خواسته های تظاهرات نمایندگان بوده است.

دفتر مالکی در بیانیه خود اضافه کرد : ما اکنون هم تاکید می کنیم که با هر نامزدی که گروه های سیاسی و اجتماعی درباره وی توافق نمایند، همراه خواهیم بود.

هشام الرکابی مدیر دفتر اطلاع رسانی رئیس ائتلاف دولت قانون روز پنجشنبه(دهم بهمن) موضع این ائتلاف در قبال نامزدهای تصدی نخست وزیری را معین نموده بود.

انتقاد عضو فراکسیون صادقون از برهم صالح

البلداوی از فراکسیون صادقون در مجلس عراق گفت موضع برهم صالح رئیس جمهور عراق در مامور نکردن نامزد فراکسیون بزرگتر و اقدام وی در ملاقات با بعضی گروه های سیاسی و بعضی تشکل ها عامل پیچیدگی اوضاع بوده و موانع فراوانی را در طرح اسامی نامزدها به وجود آورده است.

البلداوی به شبکه السومریه گفت گفت وگوها برای توافق درباره نام نامزد نخست وزیری به طور گسترده و فشرده همچنان ادامه دارد و ملاقاتهای زیادی در این زمینه اجرا شده است. اختلاف در دیدگاه ها و فشارهای عمومی همگی سبب شده است تا مسئله رسیدن به شخصیت توافقی به کوشش های فوق العاده ای احتیاج داشته باشد.

وی اضافه کرد دخالت های منطقه ای و بین المللی در صحنه عراق به وسیله سوق دادن بعضی عناصر نفوذی به سمت مخدوش کردن چهره فردی که به توده های مردمی(برای تصدی نخست وزیری) مطرح می گردد، در راستای کوشش برای پیچیده کردن اوضاع و تاثیرگذاری بر آن با هدف تضمین عدم تشکیل دولت و فشار برای عدم اجرای مصوبه اخیر مجلس مبنی بر اخراج نظامیان بیگانه از خاک عراق قرار گرفته است.

اظهارات نماینده جریان صدر درباره نامزد نخست وزیری

ریاض المسعودی از نمایندگان ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر روز آدینه تاکید نمود برهم صالح هرگز نامزدی را برای تصدی نخست وزیری مامور نخواهد کرد مگر آنکه همه گروه های سیاسی درباره آن توافق داشته باشند و از میزان مقبولیت این نامزد در میان گروه های سیاسی و جامعه عراق مطلع گردد.

المسعودی اضافه کرد گروه های سیاسی در صورت شکست در معرفی نامزد نخست وزیری به رئیس جمهور سبب می شوند که برهم صالح در برابر چالش و فشار بزرگی برای معرفی نامزد و مامور کردن وی برای نخست وزیری قرار گیرد.

المسعودی که با پایگاه خبری المعلومه گفت وگو می کرد، اضافه کرد رئیس جمهور تا زمانی که میزان مقبولیت نامزدی برای تصدی نخست وزیری را نداند، او را مامور نخواهد کرد.

وی اضافه کرد تصمیم صالح درباره مهلت و انتخاب نامزد نخست وزیری، سبب تقویت صندلی رئیس جمهور می گردد و نیز عامل فشاری بر گروه های سیاسی و انگیزه ای برای فراکسیون ها در مجلس است تا شخصیت مناسب برای این مسئولیت را انتخاب نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "عراق، ملاقات نماینده سازمان ملل با معترضان استان ذی قار، بیانیه دفتر مالکی درباره نامزد نخست وزیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق، ملاقات نماینده سازمان ملل با معترضان استان ذی قار، بیانیه دفتر مالکی درباره نامزد نخست وزیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید