مخالفت سازمان شانگهای با تحریم های یک جانبه در شرایط بحران کرونا

به گزارش وبلاگ یاهو، به گفته سرگئی لاوروف، وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان شانگهای مخالفت خود با استفاده از تحریم های یک جانبه و رقابت ناعادلانه در شرایط همه گیری ویروس کرونا و برخورد سیاسی با این بحران جهانی را مورد تأکید قرار دادند.

مخالفت سازمان شانگهای با تحریم های یک جانبه در شرایط بحران کرونا

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ یاهو، به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه بعد از پایان نشست وزیران کشور های عضو سازمان همکاری های شانگ های که به صورت کنفرانس ویدئویی انجام شد، گفت که وزرای امور خارجه کشور های عضو این سازمان مخالفت خود با هرگونه تحریم یک جانبه و رقابت ناعادلانه در شرایط همه گیری بیماری کووید-19 را مورد تأیید قرار دادند.

به گفته لاوروف، در این نشست توجه ویژه ای به غلبه بر عواقب منفی اقتصادی شیوع ویروس کرونا در جهان شد.

وی افزود: وزرای امور خارجه کشور های عضو شانگ های بر اهمیت این مسئله تاکید کردند که اقدامات در نظر گرفته شده با هدف حفظ جان مردم، برقراری ثبات در اقتصاد جهانی و تحریک ادامه رشد پایدار آن، باید مبتنی بر هنجار ها و اصول حقوق بین الملل باشد و در این راستا استفاده از روش های غیرقانونی رقابت در عرصه اقتصادی و بویژه تحریم های اقتصادی یک جانبه ای که خارج از چارچوب شورای امنیت سازمان ملل اعمال شده که اهداف سیاسی خاصی در پشت آن نهفته است، کاملاً غیر قابل قبول هستند.

فرایند مشخص شدن دلایل شیوع بیماری کرونا نباید سیاسی شود

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین تاکید کرد که فرایند روشن شدن منشاء و دلایل شیوع ویروس کرونا در جهان نباید به یک موضوع سیاسی تبدیل شود. وی گفت: زمانی که ما درباره لزوم روشن شدن دلایل بوجود آمدن عفونت ناشی از ویروس کرونا صحبت می کنیم، به عقیده من، این یک سئوال کاملا موجه است. البته باید تنها از دیدگاه مفهوم و ماهیت به این قضیه نگاه شود؛ و هدف اصلی باید آن باشد که تا حد ممکن جان بسکمک از افراد را نجات دهیم و بدانیم که چگونه می توانیم در آینده این بیماری همه گیر را کنترل کنیم، چرا که طیق ارزیابی های پزشکی و دیدگاه دانشمندان ویروس کرونا، اگر نه برای همیشه، ولی برای مدت طولانی در بین ما باقی مانده و دقیقاً مانند سایر بیماری های عفونی نظیر آنفولانزا، در جهان وجود خواهد داشت؛ بنابراین از برخورد سیاسی با این بیماری باید اجتناب کرده و رویکردی کاملاً عملی و انسانی با این قضیه داشت.

آمادگی مسکو برای کمک به یافتن توافق بین آمریکا و طالبان

سرگئی لاوروف در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که روسیه آمادگی دارد تا برای رفع موانع در اجرای توافقنامه صلح بین ایالات متحده و طالبان کمک کند.

وی گفت: ما از این مسئله راضی نیستیم که توافقات حاصل شده بین مقامات واشنگتن و جنبش طالبان متوقف شده است. ما دلایلی را که این اتفاق رخ داده را می بینیم و آماده هستیم تا برای رفع این مسائل کمک کنیم.

به عقیده وزیر خارجه روسیه، این امر مستلزم آن است که واشنگتن به فرایند اقدامات جمعی برای حل و فصل اوضاع افغانستان با همکاری کشور های منطقه بازشود. لاوروف ابراز امیدواری کرد که سازمان همکاری های شانگ های بتواند به فایق آمدن بر بن بست فعلی در حل و فصل مسائل در افغانستان کمک کند.

به گفته وی، در نشست امروز وزرای خارجه این سازمان، توافقاتی به منظور نوسازی نقشه راه برای اقدامات بیشتر گروه تماس شانگهای-افغانستان، با در نظر دریافت وضعیتی که پس از انعقاد توافقنامه صلح بین ایالات متحده و طالبان، صورت گرفته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "مخالفت سازمان شانگهای با تحریم های یک جانبه در شرایط بحران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت سازمان شانگهای با تحریم های یک جانبه در شرایط بحران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید