کرونا چه تأثیری بر قلب می گذارد؟

به گزارش وبلاگ یاهو، راسخون/ بیماری کووید 19 یا همان کرونا، یک بیماری جدید است که هنوز اطلاعات کافی در خصوص آن در دست نیست. این بیماری مرموز، علاوه بر اینکه می تواند دستگاه تنفسی انسان را با مشکلاتی روبرو سازد، می تواند بر دیگر اندام ها و از جمله قلب، تأثیراتی منفی بگذارد. در این مقاله قصد داریم به تأثیر بیماری کرونا بر قلب انسان، بپردازیم. با ما همراه باشید.

کرونا چه تأثیری بر قلب می گذارد؟

کووید 19، بیماریای که علت ایجاد آن یک ویروس جدید از خانواده کروناست، صدها هزار نفر از جمعیت دنیا را مبتلا نموده و تعدا زیادی را به کام مرگ کشانده است.

با اینکه بیشترین نگرانی در خصوص تأثیر این بیماری بر روی ریه ها و مسائل تنفسی است، اما خوب است بدانید بر اساس پژوهشی که اخیراً اجرا شده، ابتلا به کووید 19 حتی در افرادی بدون سابقه ابتلا به بیماری های قلبی، ممکن است موجب آسیب های قلبی گردد.

محمد مجید، متخصص قلب و استاد دانشگاه در یکی از دانشگاه های آمریکا می گوید: اکنون می دانیم که یکی از آسیب های کووید 19، مربوط به قلب است، این خطر در خصوص افرادی که سابقه بیماری قلبی هم ندارند، وجود دارد. بنابراین افرادی که به بیماری های قلبی مبتلا هستند، بیش از افراد سالم محتمل است که در اثر ابتلا به کووید 19، فوت کنند.

نه تنها کووید 19، بلکه همه ویروس ها می توانند به قلب آسیب برسانند

به گفته دکتر مجید نه تنها بیماری کووید 19، بلکه دیگر بیماری های مربوط به دستگاه تنفسی مانند آنفلوآنزا و سارس می توانند مسائل قلبی عروقی را تشدید نموده و حتی در افراد سالم نیز بعضی مسائل قلبی را بوجود آورند.

او تأکید می نماید که در هنگام شیوع آنفلوآنزای فصلی، افراد، بیشتر به خاطر مسائل قلبی فوت می کنند تا مسائل ریوی مانند سینه پهلو. بنابراین در خصوص بیماری کووید 19، البته در موارد شدید نیز همین انتظار را داریم.

دکتر محمد مجید می گوید: در این مدت من به چشم خود دیده ام بسیاری از افرادی که به کووید 19 مبتلا می شوند، در اثر درگیر شدن با مسائل قلبی جان خود را از دست می دهند، بنابراین وقتی برای اولین بار در این رابطه یک مقاله علمی در کشور چین منتشر شد، به هیچ عنوان برای من جدید و تعجب برانگیز نبود.

بر اساس این پژوهش، نرخ مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در بیماران مبتلا به کووید 19، در کشور چین و در فاصله میان 30 دسامبر و 11 فوریه، 10.5 درصد بوده است.

این موضوع در بیشتر ویروس ها دیده می گردد. در واقع مسائل قلبی در بیماری های اپشتین بار و آنفلوآنزا نیز دیده می گردد، بنابراین این قضیه برای ما یک اتفاق تازه و غیر منتظره نیست. اما به نظر می رسد تفاوت کووید 19، با دیگر بیماری های مشابه این است که مسائل قلبی در مراحل بعدتر و متأخرتر این بیماری اتفاق می افتند. کووید 19 در ابتدا با تابلوی مسائل تنفسی خود را نشان می دهد و در مراحل بعد، کم کم به مسائل قلبی تبدیل می گردد.

چگونه ویروس موجب بروز مسائل قلبی می گردد؟

دلایل متعددی وجود دارد که به سبب آن ها، ویروس هایی مانند آنفلوآنزا، سارس و کووید 19، ممکن است کشنده شده و جان فرد مبتلا را بگیرند.

مرگ و میر در اثر ابتلا به کووید 19 معمولاً 3 علت رایج دارد: ممکن است همزمان با این بیماری، میکروبی دیگر نیز وارد بدن شده باشد؛ ریه ها در اثر درگیر شدن با این بیماری به شدت ضعیف شوند؛ و یا سیستم ایمنی بدن واکنشی بسیار سخت به بیماری بدهد (این پدیده طوفان سیتوکین نامیده می گردد).

سیتوکین ها پروتئین هایی هستند که طیف وسیعی از کارنمودهای بیولوژیکی بدن را تنظیم می کنند. واکنش التهابی سیتوکین ها می تواند موجب آسیب دیدن قلب و نارسایی های قلبی گردد. زمانی که چنین اتفاقی رخ دهد، ممکن است فرد مسئله ای کشنده به نام میوکاردیت (آماس ماهیچه قلب) را تجربه کند.

میوکاردیت در واقع التهابی است که در ماهیچه های قلب اتفاق می افتد. این پدیده و مشکل می تواند پمپاژ خون توسط ماهیچه های قلب را تضعیف نماید. همین امر در موارد شدید، موجب نارسایی های حاد قلبی خواهد شد.

به همین دلیل است که در بیماران مبتلا به کووید 19، علاوه بر مسائل ریوی، با مسائل و نارسایی های قلبی، حتی در افراد بدون سابقه چنین بیماری هایی، روبرو هستیم.

خطر برای افراد با سابقه بیماری های قلبی بیشتر است

مطالعه ای از ماه ژانویه تا فوریه بر روی 416 فرد بالغ مبتلا به کووید 19 و بستری در بیمارستان ووهان چین، انجام شد.

آسیب قلبی بوسیله سنجش سطح پروتئینی به نام تروپونین، تشخیص داده می گردد. این پروتئین در خون بوده و بوسیله آزمایش خون اندازه گیری می گردد. با این حال حتی اگر این پروتئین در خون فرد، نرمال و طبیعی نباشد، باز هم فرایند درمان بیماری کووید 19، تغییری نخواهد کرد و همان فرایند معمول برای او انجام خواهد شد.

تا زمانی که واکسن و درمانی قطعی برای این بیماری کشف نشده، فقط می توان اقدامات حمایتی و محافظتی را در دستور کار قرار داد. مثلاً کنترل فشار خون، درمان نارسایی های قلبی با دارو، درمان عفونت های ثانویه، یاری به سلامت کلیه ها و استفاده از دستگاه های تنفسی مانند ونتیلاتور، از اقداماتی است که می توانند به بهبود سریعتر بیماران، یاری کنند.

همچنین یافته ها نشان می دهند که میزان مرگ و میر در افراد دارای آسیب های قلبی، بیش از افرادی است که چنین مسائلی ندارند. حدود 5.1 درصد افراد مبتلا به بیماری های قلبی در صورت ابتلا به کووید 19 می میرند و این رقم در افراد سالم حدود 4.5 درصد است.

توصیه های کرونایی برای بیماران مبتلا به بیماری های قلبی

دانشکده قلب و عروق آمریکا، یک در بیانیه ای به افراد مبتلا به بیماری های قلبی، توصیه هایی را در خصوص کووید 19 ارائه نموده است. این توصیه ها از این قرار است:

- افراد مبتلا به بیماری های قلبی در صورتی مشاهده علائم کووید 19، باید به سرعت آزمایش تشخیصی این بیماری برای آن ها اجرا شده و جدای از دیگر بیماران، قرنطینه گردد.

- افراد مبتلا به بیماری های قلبی بیش از دیگران در معرض ابتلا به کووید 19 هستند و در صورت ابتلا، ممکن است با مسائل جدی تری روبرو شوند.

- به بیماران قلب و عروقی توصیه می گردد، بیش از دیگران و البته به شکلی معقول و منطقی، احتیاط کنند.

- به بیماران قلب و عروقی توصیه می گردد، واکسن آنفلوآنزا و ذات الریه را تزریق کنند.

سخن پایانی

معمولاً گمان می گردد، مهمترین تهدید کووید 19، مربوط به ریه هاست، اما خوب است بدانید این بیماری در موارد زیادی می تواند مسائل قلبی نیز ایجاد کند.

هر چند افراد با سابقه بیماری های قلبی، بیش از دیگران در معرض خطر هستند، اما درصد کمی از افراد سالم نیز پس از ابتلا به بیماری کووید 19، دچار آسیب های قلبی خواهند شد.

با این حال بهترین سلاح برای مقابله و مبارزه با بیماری کووید 19، سیستم ایمنی بدن است. از سویی ترس و اضطراب و نگرانی، دشمن اصلی سیستم ایمنی است. این مقاله تنها با هدف مطلع سازی شما خواننده عزیز راسخون منتشر شده است. پس بهتر است در عین حالی که احتیاط های لازم در زمینه پیشگیری از بیماری کرونا را مد نظر قرار می دهید، از استرس و اضطراب بیش از حد و بی جا پرهیز کنید.

منبع: همگردی

به "کرونا چه تأثیری بر قلب می گذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا چه تأثیری بر قلب می گذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید