گزارش عفو بین الملل درباره جرایم جنگی و نقض حقوق بشر در حومه پایتخت لیبی

به گزارش وبلاگ یاهو، سازمان عفو بین الملل طی گزارشی از وقوع جرایم جنگی و نقض حقوق بشر در جریان درگیری های نظامی در طرابلس و حومه آن اطلاع داد.

گزارش عفو بین الملل درباره جرایم جنگی و نقض حقوق بشر در حومه پایتخت لیبی

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ یاهو به نقل از پایگاه اینترنیتی اخبار لیبی آلان سازمان عفو بین الملل در گزارش جدید خود از جنگ طرابلس گفت: ده ها شهروند لیبیایی در حملات خودسرانه، ناگهانی، و با سلاح های انفجاری و غیر دقیق، جان خود را در مناطق مسکونی از دست داده اند.

در جریان بازدید ناظران سازمان عفو بین الملل از 33 نقطه در طرابلس و حومه آن که هدف حملات هوایی و زمینی نهاده شده اند، آنان به ادله ای دست یافتند که نشان می دهد، جرایم جنگی به احتمال زیاد توسط نیروهای وابسته به خلیفه حفتر و دولت وفاق ملی انجام شده است.

در این بیانیه آمده است: طرف های درگیر در جنگ طرابلس با نادیده دریافت قطعنامه شورای امنیت در مورد ممنوعیت ورود سلاح و تجیهزات جنگی به لیبی، به طور مداوم به این کشور سلاح و مهمات وارد می نمایند.

ناظران سازمان عفو بین الملل موارد نقض قوانین جنگی و حقوق بشر را از اول تا 14 آگوست (10تا 24 مرداد ماه) در مناطق طرابلس ، تاجوراء، عین زاره و قصربن غشیر رصد و مشاهده کردند در همین مدت 156 غیر نظامی در جریان حملات نظامی جان خود را از دست داده اند.

سازمان عفو بین الملل با تاکید بر اینکه حملات به صورت خودسرانه، ناگهانی و غیردقیق انجام شده است، توضیح داد: چنین حملاتی نقض آشکار حقوق بشر است و می توان آنها را در حد جرایم جنگی محسوب کرد.

در همین حال، سخنگوی نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر گفت: در جریان حمله جنگنده های این نیرو به فرودگاه معیتیقه در حومه طرابلس انبار مهمات نیروهای دولت وفاق ملی هدف نهاده شد و منفجر شد.

به نوشته تارنمای الوسط - لیبیا، سرهنگ احمد المسماری مدعی شد: این انبار محل نگهداری موشک و پهپادهای ساخت ترکیه بود که در اختیار دولت وفاق ملی قرار داشت.

به دنبال حملات پیاپی جنگنده های حفتر به فرودگاه بین المللی معیتیقه واقع در شرق طرابلس این فرودگاه مسافربری تعطیل شده است و هواپیماهای خارجی در فرودگاه مصراته واقع در 200 کیلومتری طرابلس به زمین می نشینند تا بار و مسافران خود را تخلیه نمایند.

ماموران سازمان ملل طی بازدیدی که از فرودگاه معیتیقه انجام دادند، گفتند که در این فرودگاه هیچ گونه تجهیزات و تاسیسات نظامی وجود ندارد و غسان سلامه نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور لیبی، حمله به فرودگاه معیتیقه را جنایت جنگی دانست.

دولت وفاق ملی به تازگی از حملات نیروهای وابسته به خلیفه حفتر به مناطق غیر نظامی به شورای امنیت شکایت نموده و خواهان درج نام حفتر در فهرست تحریمی این شورای شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش عفو بین الملل درباره جرایم جنگی و نقض حقوق بشر در حومه پایتخت لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش عفو بین الملل درباره جرایم جنگی و نقض حقوق بشر در حومه پایتخت لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید